Dobór odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych jest niezwykle ważny dla otrzymania pożądanych efektów. Rehabilitanci często zalecają swoim podopiecznym wykonywanie ćwiczeń z różnego rodzaju akcesoriami, dzięki czemu są skuteczniejsze. Mowa tutaj na przykład o piłkach. Jakie piłki mogą być wykorzystywane podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych, czym się charakteryzują i jakie efekty można dzięki nim uzyskać?

Czy piłka może pomóc w pozbyciu się bólu? 

Jednym z ważniejszych celów rehabilitacji jest pozbycie się bólu. Właśnie dlatego wielu rehabilitantów czy fizjoterapeutów oprócz urządzeń do masażu zaleca również stosowanie piłek do ćwiczeń. Dzięki nim można skutecznie pozbyć się bóli, które powstały w wyniku kontuzji czy długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, co jest częstą dolegliwością osób, które pracują przy biurku.

Piłki służą na przykład do wykonywania masaży mięśniowo-powięziowych, które pozwalają na rozluźnienie napiętych tkanek. Taki masaż polega na uciskaniu bólowych miejsc, co ma na celu aktywizację reakcji naczyniowo-ruchowych. Co ważne, jego efekty mogą być zauważalne już po pierwszym wykonaniu.

Do czego jeszcze przydają się piłki podczas rehabilitacji? 

Możemy wymienić znacznie więcej korzyści, które płyną z zastosowania piłek rehabilitacyjnych w ćwiczeniach. Na przykład popularna piłka gimnastyczna fit ball pozwala wzmocnić, rozluźnić czy masować mięśnie. Oprócz tego dzięki niej można korygować wady postawy czy leczyć wspomniane bóle kręgosłupa i stawowo-kostne. Z takich piłek chętnie korzystają nie tylko osoby uczęszczające na rehabilitację czy fizjoterapię, ale również ćwiczące samodzielnie w domu albo trenujące na siłowni. Piłki rehabilitacyjne sprawdzą się też w ćwiczeniach ogólnorozwojowych i równoważnych.

Osoby, które z nich korzystają, zauważają poprawę postawy. Są też chętnie wykorzystywane przez kobiety w ciąży, ponieważ służą wzmacnianiu i rozluźnianiu mięśni. Co więcej, świetnie przydają się również podczas zajęć z dziećmi, ponieważ zapewniają dobrą zabawę, która przynosi korzystne efekty dla zdrowia. Warto wiedzieć, że siedzenie na takiej piłce przy biurku jest przyjemne, a przy tym wymusza zachowanie prawidłowego ułożenia kręgosłupa.

Wróć do bloga
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia ocena: 4.94 (98.8%)
Na podstawie: 6 ocen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *