Szacuje się, że na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym cierpi na świecie od 12 do nawet 30 proc. osób. Problem ten jest więc powszechny i może w skuteczny sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jaką rolę w łagodzeniu takiego bólu mogą odgrywać niedrogie i praktyczne pasy lędźwiowe?

Skąd biorą się bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Ból kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość dotykająca już nie tylko osoby starsze. Coraz częściej skarżą się na niego młode osoby, zwłaszcza te, które na co dzień mają pracę siedzącą oraz rzadko ćwiczą.

Przyczyn takich problemów może być jednak więcej, od wrodzonych anomalii związanych z nieprawidłową budową kręgosłupa, przez przebyte urazy, aż po choroby metaboliczne (w tym m.in. cukrzycę). Warto więc skonsultować problem z lekarzem i ocenić, jakie jest pochodzenie bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz jak sobie z nim radzić.

Dlaczego pas lędźwiowy pomaga łagodzić bóle kręgosłupa?

Pas lędźwiowy jest swego rodzaju stabilizatorem, którego zadaniem jest wymuszanie prawidłowej postawy ciała oraz tym samym niwelowanie bólu. Może być noszony jednak nie tylko w celach leczniczych, ale również profilaktycznych, gdy dolegliwości okresowo wracają. Pas lędźwiowy wskazany jest również w procesie rehabilitacji, zwłaszcza po przebytych urazach, właśnie w tym odcinku kręgosłupa.

Jakie są wskazania do noszenia pasa lędźwiowego?

Podstawowe wskazania do noszenia takiego elastycznego akcesorium to m.in.:

  • osteoporoza,
  • bóle stawu biodrowego,
  • stany zapalne,
  • wady postawy, w tym skolioza dolnego odcinka kręgosłupa,
  • przepuklina,
  • przeciążenia.

Pasy lędźwiowe często stanowią również wyposażenie sportowców, zwłaszcza tych podnoszących ciężary.

Jak długo należy nosić pas lędźwiowy?

Czas noszenia takiego pasa lędźwiowego zawsze powinien być ustalony przez lekarza, fizjoterapeutę lub rehabilitanta. Zaleca się jednak, aby robić to w czasie nasilenia bólu albo większego wysiłku fizycznego. Wówczas ta część kręgosłupa zostanie obciążona, zaś dolegliwości będą mniejsze.

Jak widać noszenie pasa lędźwiowego jest w wielu przypadkach uzasadnione medycznie i pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Również jego cena jest niewielka, dlatego warto zainwestować w zakup i cieszyć się z bezproblemowego wykonywania codziennych aktywności.

Wróć do bloga
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia ocena: 4.93 (98.6%)
Na podstawie: 5 ocen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.