Ciśnienie krwi jest to siła, z jaką przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi, czy nadciśnienie tętnicze, prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych i związanej z tym śmiertelności. Z powodu powikłań dochodzi do zawału serca, udaru mózgu i niewydolność nerek. Kontrolowanie i obniżenie wysokiego ciśnienia krwi jest konieczne dla zdrowia, a nawet życia. Ta podstępna choroba rozwija się powoli i długo nie daje objawów. Doprowadza za to do poważnego uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych. Niebezpieczne jest również niskie ciśnienie, choć jest rzadszą chorobą, niż nadciśnienie. Niskie ciśnienie to dolegliwość dużo rzadsza niż nadciśnienie tętnicze, ale równie niebezpieczna. Może być też cechą naturalną ciała człowieka, obecną w rodzinie od pokoleń, nie wywołując wówczas dyskomfortu, ani dolegliwości. W wielu przypadkach przyczyną niedociśnienia są zaburzenia w regulacji krążenia, wynikające z przewlekłych dolegliwości i może oznaczać: chorobę Hashimoto, endokrynologiczną, nerek, cukrzycę, niedoczynność tarczycy lub przysadki mózgowej; nerwicę, odwodnienie, menopauzę. Jeśli niskie ciśnienie nie daje objawów, nie wymaga również leczenia. Występuje często przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, które obniżają poziom energii i wzmagają senność. Wystarczy wypić filiżankę kawy lub mocnej herbaty, by podnieść poziom ciśnienia we krwi.

Jak wybrać ciśnieniomierz dla domu?

Ciśnienie tętnicze powinniśmy mierzyć regularnie, żeby mieć nad nim kontrolę. W każdej przychodni wykonują pomiar bez skierowania od lekarza. Wygodnie jest mieć ciśnieniomierz w domu i badać wysokość. Jeśli jest zazwyczaj w normie, wystarczy od czasu do czasu zmierzyć poziom, natomiast, gdy mamy wahania, czynność powinniśmy wykonywać systematycznie, by zapobiec poważnym chorobom. Wysokie ciśnienie wymaga bezwzględnego leczenia, bo prowadzi nawet do śmierci. Lekarz przepisuje tabletki na obniżenie jego poziomu, więc należy je stosować według zaleceń. Wybierając ciśnieniomierz, kierujmy się jakością, czyli dokładnością wyników oraz łatwością obsługi. Urządzenie musi zapewniać powtarzalny pomiar, czyli korzystając z niego kilka razy z rzędu, powinniśmy otrzymać zbliżone wyniki. Weźmy pod uwagę, że zależą one od wielu czynników, bo jest wartością zmienną, ale wykonując dwa pomiary, nie będą się znacznie różniły od siebie. Sprzęt musi być prosty w obsłudze, szczególnie dla osób starszych, które nie radzą sobie z zaawansowanymi urządzeniami elektronicznymi. Najlepszy ciśnieniomierz dla domu oferowany przez Sklep medyczny rehaMED S.C. wymaga założenia na ramię lub nadgarstek, włączenia przyciskiem i odczytania wyniku. Osoby młodsze mogą zaopatrzyć się w inne aparaty, z dodatkowymi funkcjami, jak np. łączące się za pomocą bluetooth z aplikacją na telefonie. Ciśnieniomierz domowy musi być niezawodny i odporny na upadki z małych wysokości i zalania małą ilością wody. Urządzenie winno mieć czytelny ekran i pamięć wyników, by osoby mające słaby wzroki, mogły z łatwością odczytać wynik, niezależnie od warunków oświetleniowych.

Ciśnieniomierz elektroniczny – na ramię czy nadgarstek?

Z wyborem ciśnieniomierza wiele osób ma problem. Jaki więc jest lepszy: naramienny czy nadgarstkowy? Ciśnieniomierz naramienny uchodzi za bardzo precyzyjny, polecany dla osób starszych, ze względu na chorobę — zwapnienie tętnic. Sprzęt posiada dodatkowe funkcje: chroni przed błędami w pomiarze, wychwytuje zaburzenia w rytmie serca i jest wygodny w stosowaniu. Dostosowuje ciśnienie w mankiecie do chorego, opierając się o poprzednie wartości pomiarowe. Jest dokładny, ale trzeba pamiętać, żeby docisnąć mankiet. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dla osób, szukających urządzeń do łatwej obsługi, zapewniających szybki pomiar. Można go nosić w torebce, stosować poza domem.

Wróć do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *