Opaski elastyczne stosuje się na różne stawy. Znajdziemy takie na nadgarstek, łokieć, a także na kostkę (staw skokowy) i kolano. Czy jednak wiesz, dlaczego są potrzebne w przypadku urazów i kontuzji? Jakie jest ich działanie i w jakich sytuacjach naprawdę się przydają? Sprawdź, co na ten temat powinieneś koniecznie wiedzieć.
Działanie opasek elastycznych
Z całą pewnością najlepiej jeśli taka opaska elastyczna kupowana jest w sklepie medycznym, gdzie zostanie odpowiednio dopasowana do naszej nogi czy ręki. Musimy bowiem pamiętać, że one również mają rozmiary i nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Najważniejsze jednak jest ich działanie. Przede wszystkim stabilizują one staw i odciążają go, co po urazie jest niezwykle ważne. Ponadto ich noszenie prowadzi do miejscowego podnoszenia temperatury, ciepłoty w danej części ciała, co może wykazywać działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Nie zawsze jednak wskazane jest ich noszenie przez cały czas, bo nasz organizm musi samodzielnie nauczyć się odpowiedniej stabilizacji. Często jednak np. po wygojeniu skręcenia ortopedzi zalecają, aby wspomagać się nimi początkowo przy bardziej intensywnych aktywnościach.
Opaski elastyczne są najczęściej wykonane z elastycznego materiału, takiego jak neopren. Opaskę można więc nosić profilaktycznie jeśli jesteśmy narażeni na określone urazy. Pamiętajmy jednak, że jeśli zaniedbamy rozgrzewkę, czy rozciąganie to może się okazać, że sama opaska nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem.
Gdzie kupować opaski elastyczne?
Przede wszystkim nie starajmy się oszczędzić kilku złotych, czasem nieco droższa opaska sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Kluczowe jest dopasowanie jej rozmiaru, zwykle robi się to za pomocą miarki krawieckiej i zmierzenia obwodu. Następnie wystarczy wybrać rozmiar według tabelki producenta. Mimo wszystko opaski z dyskontów, czy internetu nie zawsze spełnią nasze oczekiwania i odpowiednio swoją funkcję. Dlatego powinniśmy w celu zakupu takiego środka pomocniczego udać się koniecznie do sklepu medycznego.
Wróć do bloga