Różnica między nebulizatorem a inhalatorem ujawnia się nie tylko w nazwie. W tym wpisie podpowiadamy, czym wyróżniają się i do czego są przeznaczone te dwa sprzęty medyczne.

Czym jest inhalacja, a czym nebulizacja?

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest inhalacja, a czym nebulizacja. Mówiąc o inhalacji mamy na myśli zabieg leczniczy, który polega na wdychaniu aerozoli, roztworów leków czy par wód mineralnych. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się wiele metod, które polegają na wzywaniu różnorodnych roztworów. W ten sposób przeprowadzane są m.in. inhalacje solankowe, aromaterapia czy podawane są lekarstwa.

Nebulizacja jest tak naprawdę jednym z rodzajów inhalacji. Polega na podawaniu do układu oddechowego pacjenta płynnego leku w postaci aerozolu metodą inhalacji. W terapii domowej nebulizacja odbywa się poprzez usta, w profesjonalnych zastosowaniach lek może być podawany przez rurkę intubacyjną lub przez otwór tracheotomijny (bezpośrednio do układu oddechowego).

Inhalator i nebulizator — jakie są ich funkcje?

Inhalator i nebulizator to sprzęty medyczne spełniające podobne funkcje, gdyż w obu przypadkach celem jest podanie pacjentowi leku lub substancji o określonych właściwościach w postaci aerozolu. Jednocześnie pojęcia te nie powinny być używane zamiennie. Inhalator oznacza urządzenie służące do podawania leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Nebulizator to część inhalatora, do której wprowadzany jest lek. To właśnie w nim odbywa się proces rozpylania leku do cząstek o pożądanej średnicy. Wytwarzana jest mgiełka zawierająca mikroskopijne substancje czynne, dzięki czemu lek z łatwością dociera do układu oddechowego.

Podczas stosowania nebulizatora pacjent nie musi robić nic poza spokojnym, miarowym oddychaniem przez maseczkę i wdychaniem aerozolu. Urządzenie pracuje stale, wytwarzając mgiełkę, która trafia do układu oddechowego. W przypadku inhalatorów użytkownik musi wykonać wdech w momencie aplikacji (uwolnienia) dawki leku.

Inhalator i nebulizator — zastosowanie

Wyróżniamy kilka rodzajów inhalatorów i nebulizatorów. Różne może być też ich działanie. Najczęściej wykorzystywane są w celu łagodzenia objawów infekcji i chorób przewlekłych, w tym m.in. kaszlu, przeziębienia, zapalenia zatok, zapalenia płuc, chorób alergicznych, astmy, mukowiscydozy. Skuteczność terapii wziewnej z zastosowaniem tych urządzeń w dużej mierze zależy od wielkości cząstek wytwarzanych w aerozolu. Większe cząsteczki osiadają w górnych partiach dróg oddechowych, czyli w nosie, gardle i krtani, a mniejsze są w stanie dotrzeć do dolnych dróg oddechowych, więc sprawdzą się w łagodzeniu dolegliwości oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych.

Stosowanie nebulizatorów zalecane jest szczególnie wtedy, gdy choroba ma ciężki przebieg i pacjent nie jest w stanie samodzielnie obsługiwać inhalatora proszkowego lub ciśnieniowego.

Wróć do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *