Inhalatory tłokowe nazywane są inaczej pneumatycznymi. To urządzenia pozwalające na podawanie drogą wziewną różnego rodzaju antybiotyków, solanek i innych leków stosowanych u dzieci oraz dorosłych. Bardzo ważne jest jednak, by taki sposób kuracji stosować jedynie do lekarstw przeznaczonych do inhalacji i w stężeniach określonych na dołączonych ulotkach. Zanim jednak zaczniemy nebulizację, czyli podawanie leków za pomocą inhalatora, warto dowiedzieć się, jaki jest jego sposób działania i na czym polega leczenie tą metodą.

Zastosowanie inhalatora pneumatycznego

Inhalator tłokowy, czyli pneumatyczny, to urządzenia stosowane do podawania leków oraz innych substancji wspomagających leczenie drogą nebulizacji. Jest to proces polegający na wytworzeniu mgiełki z leczniczymi składnikami, którą się wdycha i dzięki temu przedostaje się ona do dróg oddechowych. Podawanie medykamentów w takiej formie jest bardzo wygodne i może być stosowane niezależnie od wieku chorego, począwszy od niemowląt i małych dzieci, aż po dorosłych i osoby w bardzo zaawansowanym wieku. Poza tym nieistotna jest wydolność ich układu oddechowego, ponieważ niezależnie od niej lek trafi w odpowiednie miejsce.

Sposób działania inhalatora tłokowego

Inhalator tłokowy to bardzo przydatne urządzenie, które potrzebne jest alergikom, a także osobom zmagającym się z chorobami dróg oddechowych, w tym szczególnie płuc. Pozwala na wygodną formę podawania leków do miejsca docelowego z pominięciem układu trawiennego oraz krwi, dzięki czemu mniejsze staje się ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Jest to urządzenie o bardzo uniwersalnym zastosowaniu, ponieważ przy jego użyciu można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji.

Inhalator tłokowy składa się z kompresora sprężającego powietrze oraz nebulizatora, czyli pojemnika, w którym znajduje się lek w formie płynnej w odpowiednim stężeniu. Obie części urządzenia połączone są przewodem powietrza. Gdy sprężone powietrze zaczyna przepływać do pojemnika z lekiem, wytwarza się aerozol zawierający krople o wielkości zależnej od tego, jaki zastosowano rodzaj dyszy rozpylającej. Dzięki uzyskaniu takiej formy substancji leczniczej może ona być wprowadzana do organizmu poprzez wdychanie i dostaje się w łatwy sposób do układu oddechowego. Zależnie od wielkości kropel lek wchłania się bezpośrednio w górnych drogach oddechowych albo przechodzi dalej do oskrzeli czy płuc. Pozwala to na jego precyzyjne podanie do tego miejsca, które w danym momencie wymaga leczenia bez konieczności przechodzenia przez cały organizm, jak dzieje się to w czasie podawania leków doustnych.

Wróć do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *