O kontuzję nogi uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się nie jest trudno. Czasami wystarczy złe stąpnięcie, nadmierny pośpiech podczas wsiadania czy wysiadania z pojazdu, aby skręcić kostkę, upaść i zbić kolano na tyle, by być skazanym na poruszanie się o kulach przez kilka tygodni. Jak dobrać kule ortopedyczne? Kierować się wzrostem, czy wagą? O tym w dzisiejszym poradniku.

Rodzaje kul ortopedycznych

Kule ortopedyczne mają odciążyć chorą kończynę. W schorzeniach, stanach chorobowych, które wymagają długoterminowego stosowania kul inwalidzkich, poza wyborem odpowiedniego rodzaju i rozmiaru kul, należy nauczyć się prawidłowo w nich poruszać. Wskazaniem do korzystania z kul ortopedycznych mogą być różnego rodzaju dysfunkcje jak np.:

  • podeszły wiek,

  • choroby reumatyczne,

  • amputacja kończyny dolnej,

  • złamanie lub skręcenie kończyn dolnych,

  • operacje stawów biodrowych i kolanowych,

  • zerwania więzadła w kolanie.

Biorąc pod uwagę budowę, sposób korzystania z kul wyróżniamy:

  • kule ortopedyczne łokciowe – są dość uniwersalne, jeśli chodzi o wskazania do korzystania z kul. Korzystając z nich, pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, czy też ucisku, jak w przypadku kul pachowych. Wskazaniem do ich stosowania są urazy mechaniczne kończyn oraz pomocniczo w chorobach zwyrodnieniowych. Wymagają dość silnych nadgarstków i mocnego chwytu, dlatego, mimo że są uniwersalne, nie sprawdzą się u pacjentów z np. niesprawnymi dłońmi,

  • kule ortopedyczne pachowe – to kule, które przeznaczone są dla osób, które mają poważne dysfunkcje dłoni, które uniemożliwiają im pewny chwyt kuli, oraz w sytuacjach, w których do prawidłowego przebiegu leczenia konieczne jest całkowite odciążenie jednej z kończyn. Ten rodzaj kul jest również zalecany dla pacjentów po amputacji nogi.

Jak dobrać kule, aby spełniały swą funkcję odciążeniową?

Wysokość kuli to podstawowy parametr, który trzeba wziąć pod uwagę przy doborze odpowiednich dla siebie kul. W przypadku kul łokciowych dłonie umieszczane są w tzw. lejach. Wysokość kul łokciowych powinna być tak ustawiona, aby ręce po oparciu się na uchwycie były delikatnie zgięte w łokciu. Uchwyt kuli powinien być na wysokości nadgarstka stojącego, wyprostowanego pacjenta z opuszczoną ręką. System regulacji wysokości kul pozwala na zmianę wysokości kul nawet od 20 do 30 cm, gwarantując tym samym idealne dopasowanie do postury pacjenta.

W przypadku kul ortopedycznych sposób regulacji kul może odbywać się albo z wykorzystaniem obejmy z metalowym bolcem, albo bolcem wewnątrz rurki z mechanizmem na sprężynkę. Mimo że ten drugi sposób wydaje się wygodniejszy, łatwo jest ruchomy element zgubić. Dlatego decydując się na dany system regulacji, dobrze jest dobrać go do temperamentu i trybu życia pacjenta.

O czym jeszcze warto wiedzieć, wybierając kule ortopedyczne?

Jeśli mamy zalecenia korzystać z kuli dłuższy czas, warto zakupić kule ortopedyczne z miękkim, gumowym, anatomicznym uchwytem, który nawet przy dłuższym korzystaniu z kul nie powoduje żadnych odcisków. Biorąc pod uwagę posturę, budowę anatomiczną pacjenta, należy zwrócić uwagę na wytrzymałość kul ortopedycznych. Standardowo ich wytrzymałość wynosi około 130 kg. Na rynku dostępne są też jednak modele o np. 150 kg udźwigu.

Wróć do bloga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *