Żylaki to widoczne gołym okiem nieestetyczne poszerzenia żył powierzchniowych o workowatym albo wrzecionowatym kształcie z charakterystyczną poskręcaną budową. Występują najczęściej u kobiet, które ukończyły 40 lat.
Ich powstawanie jest spowodowane mniejszą zawartością tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, przez co stają się mniej odporne na rozciąganie. Poszerza się ich światło, a to pociąga za sobą szereg przykrych i niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji np.: niewydolność zastawek żylnych. Wykazano, że żylaki powstają częściej u osób, które wykonują zawody wymagające długiego stania (np. chirurdzy, stomatolodzy czy fryzjerzy). Ich powstawaniu sprzyjają także takie czynniki jak: częste podnoszenie ciężkich przedmiotów, zaparcia czy ciąża.
Jak zapobiegać i przeciwdziałać żylakom?
Żylaki to nie tylko szpecące zmiany na nogach, ale także powód uciążliwego uczucia ciężkich nóg, uporczywego bólu oraz utrudniających normalne funkcjonowanie obrzęków i opuchlizny. Najlepszym sposobem leczenia i zapobiegania powstawaniu żylaków jest kompresoterapia, która polega na wykorzystywaniu dobroczynnej siły ciągłego nacisku na żyły. Metoda ta jest bezinwazyjna i przynosi zadowalające rezultaty, dlatego warto się z nią zapoznać i wdrożyć w swoje codzienne życie.
Czym są rajstopy przeciwżylakowe i jak działają?
Rajstopy przeciwżylakowe to specjalny wyrób medyczny wykonany ze specjalnych splotów zapewniających stały ucisk na nogi. Wybór odpowiednich rajstop powinien być skonsultowany z lekarzem, który pomoże dopasować rajstopy o właściwej sile nacisku dla danego pacjenta. Ich kompresyjne działanie skutecznie wspomaga sprawne funkcjonowanie układu krążenia poprzez wywieranie stopniowego ucisku na całej długości nóg. Dzięki temu krew żylna w nogach jest lepiej transportowana. Permanentny ucisk to świetny sposób na redukowanie uciążliwych obrzęków oraz zmniejszanie średnicy żył. Zastawki znów mogą się swobodnie zamykać, dzięki czemu coraz mniej krwi cofa się i zalega w kończynach dolnych. Rajstopy przeciwżylakowe są zalecane zarówno w lekkiej, jak i przewlekłej niewydolności żylnej, a także przy zakrzepowym zapaleniu żył, zakrzepicy żył powierzchniowych oraz w profilaktyce zatorów. Powinny ich używać osoby, które przeszły operację żylaków, stripping czy skleroterapię.