Nagła kontuzja może wykluczyć człowieka z uprawiania sportu, z możliwości pracy czy nawet z uczestnictwa w życiu społecznym. Do szybkiego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności niezbędna jest rehabilitacja oraz odpowiednie zabezpieczenie urazu, aby jego stan się nie pogorszył. Dużym wsparciem w przy schorzeniach i problemach ortopedycznych są ortezy i stabilizatory.
Jaka jest różnica między ortezą a stabilizatorem?
Bardzo często można spotkać się z tym, że pojęcie ortezy i stabilizatora jest używane zamiennie. Wynika to z tego, że należą one do tej samej kategorii produktów, które mają za zadanie stabilizować staw w danym zakresie ruchomości. Różnica w używaniu tych określeń jest głównie taka, że orteza jest stosowana częściej przy poważniejszych urazach, np. złamaniu kości czy problemach związanych z rzepkami, wiązadłami czy łąkotkami. Co więcej, może to wynikać również z występowania różnych rodzajów stabilizacji. W sklepach medycznych najczęściej dostępne są ortezy:
- z regulowanym kątem zgięcia – modele z tzw. zegarem, które są stosowane przy bardziej skomplikowanych urazach i leczeniu chirurgicznym,
- półsztywne – rękaw z wszytymi szynami stabilizującymi, który ma zabezpieczyć przed odnowieniem się kontuzji,
- elastyczne – używane w celach profilaktycznych, z miękkiej dzianiny, bez dodatkowych wzmocnień.
Ponadto należy podkreślić, że ortezy są dzielone również ze względu na miejsce, w którym są stosowane, czyli na ortezy kręgosłupa, barku, nadgarstka, a także stawu łokciowego, biodrowego, kolanowego i skokowego.
Funkcjonalność ortez
Jak zostało wspomniane ortezy i stabilizatory służą przede wszystkim do stabilizacji stawu oraz ochrony przed pogłębieniem się urazu. Stabilizacja jest bardzo ważnym czynnikiem w zrastaniu się kości, jak i również w szybszym powrocie do wcześniejszej sprawności. Co więcej mają one zapewnić komfort poruszania się i ułatwić wykonywanie najprostszych codziennych czynności. W związku z tym jest to wsparcie nie tylko pod względem zapobiegania obciążenia stawów, ale również możliwość częściowego powrotu do wcześniejszego trybu życia – co jest dużym komfortem psychicznym dla pacjentów.
Wróć do bloga